پس از تغییر سیاست غیرمنتظره BOJ توسط رویترز، ین به بالاترین حد در 4 ماه گذشته رسید© رویترز. ع، فایل: اسکناس های ین ژاپن در این تصویر تصویری دیده می شود که در 22 سپتامبر 2022 گرفته شده است. رویترز/فلورانس لو/تصویر

توسط کوین باکلند و ساموئل ایندیک

لندن (رویترز) – پس از آنکه بانک مرکزی ژاپن با تصمیم به بازنگری در سیاست کنترل منحنی بازدهی خود و افزایش باند معاملاتی بازده اوراق قرضه 10 ساله ،تی، بازارها را شگفت زده کرد، ین در برابر دلار به اوج چهار ماهه خود رسید.

در حالی که تنظیمات سیاست گسترده را بدون تغییر نگه داشت – بازده کوتاه مدت JGB را در -0.1٪ و بازده 10 ساله را در حدود صفر قرار داد – BOJ تصمیم گرفت به بازده بلندمدت اجازه دهد تا 50 واحد پایه در هر طرف هدف 0٪ خود را افزایش دهد. نسبت به باند 25 نقطه پایه قبلی.

دلار آ،ین بار با کاهش 3.5 درصدی در 132.35 ین معامله شد. به پایین ترین سطح 132 ین رسید، سطحی که آ،ین بار در اواسط آگوست مشاهده شده بود.

بیشتر ناظران BOJ انتظار نداشتند تا دوره 10 ساله فرماندار فعلی هاروهیکو کورودا در پایان مارس، هیچ تغییری ایجاد نشود.

بارت واکابایاشی، مدیر شعبه در گفت: «این واقعاً خارج از جعبه بود خیابان ایالتی (NYSE:) در توکیو.

او افزود: “ما شاهد آن هستیم که آنها شروع به آزمایش بازار در مورد استراتژی ،وج می کنند.” برای دلار ین، “می‌تو،م شاهد ش،ت به زیر 130 باشیم. امسال بسیار در دسترس است.”

بازده 10 ساله JGB نسبت به سقف قبلی در 0.25 درصد به 0.46 درصد افزایش یافت. بازدهی معادل بازدهی ،انه داری ایالات متحده را نیز افزایش داد و بازدهی 10 ساله به بالاترین میزان در این ماه ی،ی 3.711 درصد رسید.

در محدوده معاملاتی خود در این ماه از 103.44 تا 105.90، 0.6% کاهش یافت و به 103.99 رسید. این شاخص، واحد پول آمریکا را در برابر ین و پنج همتای اصلی دیگر از جمله یورو و استرلینگ اندازه گیری می کند.

این شاخص قبل از اعلام BOJ به سمت بالاترین محدوده حرکت می کرد زیرا سرمایه گذاران به ارزیابی پیام فدرال رزرو مبنی بر افزایش نرخ بهره برای مدت طول، ادامه دادند.

رشد ین گسترده بود، به طوری که یورو تا 3.3 درصد سقوط کرد و به کمترین میزان از اوا، سپتامبر به 140.17 ین رسید و پوند نیز با 3.4 درصد کاهش به کمترین میزان از 12 اکتبر در 160.34 ین رسید.

در برابر دلار، یورو با 0.2 درصد افزایش به 1.0628 دلار رسید و استرلینگ با 0.07 درصد افزایش به 1.2154 دلار رسید.

این شاخص بیش از 3.6 درصد کاهش یافت و به 88.34 ین رسید که پایین ترین سطح در 7 ماه گذشته بود و نیوزلند با 3.8 درصد کاهش به 83.82 ین رسید که پایین ترین رقم در دو ماه اخیر است.

در نشست رسانه ای پس از اعلامیه، کورودا به دنبال تأکید بر این بود که این تغییر «افزایش نرخ بهره نیست»، بلکه برای بهبود عملکرد بازار اوراق قرضه است. او تکرار کرد که هنوز برای بحث در مورد ،وج از محرک زود است.

جین فولی، رئیس استراتژی FX در رابوبانک گفت: «این نشان می‌دهد که ین پس از اعلام قدرت خود را حفظ کرده است و این نشان می‌دهد که بازار به کورودا اعتقادی ندارد.

فولی افزود: “تمام چیزی که بازار در اینجا می بیند این است که بانک ژاپن دریچه ای را به سوی تشدید بیشتر سیاست ها باز کرده است و به نظر می رسد بازار نسبتاً مطمئن است که در بهار می آید.” .


منبع: https://www.investing.com/news/economy/yen-on-defensive-before-boj-nz-dollar-sinks-2967476