بازار فارکس چیست و چگونه کار می کند؟ به زبان ساده ره‌آورد

این مسئله خیلی مهم هست که جفت ارز دلار به ین ژاپن، همانند یورو به دلار از نقدشوندگی فوق‌العاده و اسپرد بسیار کم بهره‌مند بوده و برای بسیاری از معامله‌گرانی که به دنبال معامله امن هستند، مناسب است. به طور خلاصه به تمامی برابری ارزی مهمی که دلار آمریکا یک طرف آن باشد جفت ارزهای اصلی میگویند. چرا؟ چون دلار آمریکا قوی‌ترین ارز موجود در جهان با نقدشوندگی فوق العاده است. این مطلب باعث شده دلار آمریکا پایه بازارهای مالی بین‌المللی باشد.

  • برای اینکه مفهوم تامین کننده نقدینگی را توضیح بدهیم، لازم است اول خود نقدینگی را توصیف کنیم.
  • برای این منظور از طریق نهادهای نظارت مالی معتبر خارجی بازرسی می‌شوند که به اصطلاح به آنها رگوله می‌گویند.
  • گاهی اوقات اخبار الزاما اقتصادی نیستند، اخبار سیاسی و جنگ و هر نوع خبر دیگری می‌تواند بر نظر معامله‌گران تاثیر بگذارد و قیمت را نوسانی نماید.

در زمینه معاملات، نرم افزارهای پیشرفته ای موجودند که تمام سود و زیان شما را بصورت آنلاین محاسبه می کنند بطوری که در حساب شما قابل نمایش باشد. اما اگر می خواهید معامله گر حرفه ای باشید، بهتر است شیوه محاسبه سود و زیان و اصطلاحات تخصصی فارکس را بدانید. در اقتصاد، زمانی که نرخ تورم افزایش می یابد، نرخ ماشین، نرخ کالاها، نرخ خانه و سایر مواد مصرف کننده افزایش می یابد. در این شرایط، دوت مردان تلاش می کنند با افزایش دادن نرخ بهره، ارز کشور را تقویت کنند که بتوانند قیمتها را حفظ یا کاهش دهند.

همه ی این موارد در مقاله آموزش دستورات بازار فارکس ارائه شده است. در این بخش در طی این سلسله مقالات با اصول کلی بازار فارکس آشنا شوید. اگر در ابتدا بعضی از مطالب را به طور کامل متوجه نشدید، نگران نباشید. در مراحل اول فقط قرار است یک دورنما و آشنایی کلی با بازار پیدا کنید.

امروزه، بزرگترین بازار معاملات فیوچر، بازارهای شیکاگو و لندن هستند. همه روزه میلیاردها دلار پول جابجا شده و افراد زیادی ثروتمند می شوند. اما این بازار مشکلاتی را برای برخی افراد پدید آورد و سبب شد برخی افراد به سمت بازار دیگری بروند. پس از ایجاد بازارهای سهام در سرتاسر دنیا، افراد زیادی به این بازار علاقمند شدند. مثلا افراد ثروتمند با ورود به این بازار، در کسب وکار سایر افراد شریک می شدند. افرادی که ثروت اندکی داشتند، یا کسب و کاری جدیدی تاسیس می کردند یا همان اندک پول خود را در این بازار سرمایه گذاری می کردند.

چون دارایی‌های زیاد با ارزهای پایه زیادی وجود دارند، از پیپ استفاده میشود. وقتی قیمت 10 دلار جابجا میشود، میگویند 100 پیپ جابجا شده. و یا هنگامیکه نفت یک دلار جا به جا می‌شود 100 پیپ جابجا شده است. پیپ در بازارهای مالی نقش مهم و حیاتی‌ای دارند و مبدا تمامی معاملات هستند، ما با مفهوم پیپ می‌توانیم متوجه شویم که چه مقدار از بازار نوسان گرفته‌ایم و چند پیپ سود کردیم. جفت ارز USD/JPY دومین جفت ارز پر حجم دنیا با بیش از 17.8% از کل حجم مبادلات بازار فارکس است. جفت ارز دلار آمریکا به ین ژاپن دومین ارز پرطرفدار دنیاست که یک طرف آن بزرگترین ارز دنیا یعنی دلار و طرف دیگر آن بزرگترین ارز آسیا و یکی از اقتصادهای برتر دنیا ایستاده است.

به عنوان مثال شرکت بنز هنگامی که در آمریکا محصولات خود را می‌فروشد، دلار دریافت کرده و نیاز دارد این دلار را به یورو تبدیل کند. پس وارد بازار فارکس شده و در حساب خود یورو به دلار میخرد. جفت ارزهای زیادی در بازار فارکس وجود دارد که معامله گران می توانند آنها را معامله کرده و بر آنها سرمایه گذاری کنند.

در بازارهای مالی جهانی، مفهومی وجود دارد به اسم اسپرد که تاثیر مهمی در معاملات و موفقیت معامله گران در بازار فارکس و دیگر بازارهای مالی دارد جهان دارد. اما اسپرد چیست؟ فرض کنید شما وارد صرافی می‌شوید و می‌خواهید ارز خود را مبادله کنید. در روی تابلو صرافی دو عدد میبینید که برایتان عجیب است. عرضه و رونق پول کاغذی تورم و بی‌ثباتی سیاسی و اقتصادی را به دنبال داشت؛ بنابراین نظارت ارزی بین دولت‌ها را می‌طلبید. پس از جنگ جهانی دوم دولت‌ها جهت بازسازی اقتصاد کشورشان تصمیم گرفتند تا با ثابت نگهداشتن قیمت ارزها نسبت به دلار آمریکا با آرامش و آسودگی خیال به تحکیم مبادلات تجاری بین خود بپردازند.

حجم معاملات بالا

زمانی که موعد آن رسید، با قیمت پایین تر خریداری کرده و با قیمت بالاتر بفروشید. در این بازار حتی می توان بدون اینکه چیزی را تحویل داد، به معامله پرداخت. اما فردا قیمت گندم افزایش یابد، می توانید گندم را با این قیمت افزایش یافته بفروشید. به همین دلیل افراد و کسب و کارها، معامله با هم را شروع کردند.

ترید کوتاه مدت چیست؟

بازار فارکس به صورت 24 ساعته از دوشنبه تا جمعه فعال است. در این بازار قابلیت استفاده از اهرم برای کسب سود بیشتر فراهم است. با استفاده از لینک‌های زیر از تخفیف کارمزد بهترین صرافی های ارز دیجیتال بهره مند شوید. این اصطلاح به این معنی است که وقتی یکی از شرایط سفارش‌های بالا برقرار شود، بقیه سفارش‌ها لغو می‌شود.

مثلا دلار آمریکا نسبت به پوند انگلیس در آن خرید و فروش می شود. در بازارهای فیوچرز قراردادهایی بدون نسخه بین معامله گران مبادله می شود که خودشان شرایط معامله را تعیین میکنند. در کشور امریکا،انجمن ملی فیوچر،بازار فیوچر را کنترل می کند.معمولا شرکت های بزرگ بین المللی برای جلوگیری از نوسانات نرخ ارز در آینده استفاده می کنند اما نوسان گیر ها نیز در این بازار شرکت می کنند. هر روز معاملات فارکس با باز شدن منطقه استرالیا و سپس اروپا و سپس آمریکای شمالی آغاز می شود. با بسته شدن بازارهای یک منطقه، بازار دیگری باز می شود یا قبلاً باز شده است و به ترید در بازار فارکس ادامه می دهد.